Akár a közösségi médián keresztül különböző Facebook csoportokban vagy ingatlanközvetítő segítségével is lehet keresni. A csoportok elég jól kiszűrik a csalókat, de tapasztalatokat is meg lehet ott osztani, melyeket érdemes elolvasni. Olyan hirdetésekkel, ahol nincs kép, nem szabad foglalkozni.
Az is gyanakvásra adhat okot, ha túl szép a lakás a leírás és a képek alapján. Miért? Az ingatlanközvetítő irodák az albérletet keresők igényei alapján kutatják fel azokat a lakásokat, amelyeket érdemes lehet megnézi, ezekből biztosan kiválasztható a legmegfelelőbb. Nekik általában hatalmas adatbázisuk van, átlátják az egész ingatlanpiacot, így rengeteg időt és pénzt is meg tudnak spórolni az ügyfeleknek, akiket mentesítenek a keresés alól. Ehhez természetesen ismerniük kell a pontos igényeket is.
Mit érdemes figyelembe venni a kereséskor?
A legfontosabb szempont, mennyi pénzt szán valaki a bérlésre havonta. Figyelembe kell venni a lakás fekvését is, milyen távolságra van az iskolától, munkahelytől, mennyi időt kell majd utazással tölteni. Az egyetemisták esetében nem elhanyagolható szempont a környék sem, főleg, ha esti órákban kell hazamenni, különösen fontos, mennyire biztonságos az adott városrész. Fontos szempont a lakás mérete, amelynek elsősorban télen, a fűtési szezonban van különösen nagy jelentősége.
Egy nagy légterű lakás felfűtése jelentősen megdobhatja a fűtésszámlát. Az is fontos, hogy gázkonvektoros vagy központi fűtéses a lakás. A konvektort ugyanis lehet szabályozni. Az is lényeges, hogy önálló családi ház, vagy társasházi lakás. Ha olyan lakásról beszélünk, amely körbe van véve más lakásokkal, a fűtésköltség jóval kisebb lehet, hiszen nem a hideg falak veszik körbe. Ha többen költöznek egy lakásba, akkor a szobaszám is lényeges. Főleg diákok esetében fontos, hogy mindenkinek legyen privát szférája, ahová el tud vonulni tanulni vagy pihenni.
Mire kell ügyelni az albérlet birtokbavételekor?
Ha megvan a megfelelő lakás, a bérlők is szimpatikusak a bérbeadónak, és fordítva is, akkor a következő lépés a szerződés megkötése. Mindenféleképpen legyen szerződés, amit a felek tanúk előtt aláírnak. Bármi történik, ezzel tudjuk védeni magunkat a későbbiekben. Érdemes belefoglalni a be-és kiköltözés feltételeit, a bérleti díj és a kaució összegét, a lakásban található bútorok, felszerelések állapotát, és hogy milyen költségeket kell fizetni onnantól.
Kerüljön bele az is, hogy csak a nem rendeltetésszerű károkért kelljen a bérlőnek felelnie. Még egy fontos dolog, az óraállások rögzítése. Ez is kerüljön bele a bérleti szerződésbe. Ezután tényleg nem marad más hátra, mint beköltözni és használni a lakást.